Euroguidance Pályatanácsadói díj 2024 nyertesek

A Nemzeti Szakképzési és Felnőttképzési Hivatal keretén belül működő Euroguidance Magyarország Központ 2024-ben ötödik alkalommal hirdette meg a Euroguidance Pályatanácsadói Díjat.

A kétévente megrendezése kerülő Euroguidance Pályatanácsadói Díj elsődleges célja, hogy magyarországi pályatanácsadási jógyakorlatokat gyűjtsön össze és fórumot biztosítson a pályatanácsadás során használt kiemelkedő példák és eszközök népszerűsítésére.

A pályázati felhívásra az ország egész területéről érkeztek pályaművek. Mindkét kategóriában az első három helyezett gyakorlatot díjaztuk, ezen kívül hat különdíj is kiosztásra került. A díjátadó során nemcsak a 2024-es pályázat legjobb pályamunkái, de külföldi jógyakorlatok is bemutatásra kerültek.

A nemzetközi rendezvényt Hancock Márta, a Nemzet Szakképzési és Felnőttképzési Hivatal elnöki titkárságának vezetője nyitotta meg. Köszöntőjében kiemelte, hogy mára az oktatói, tanácsadó munka fókuszába került a pályatanácsadás, nemcsak iskoláskorban, hanem azon is túl is, a felnőtt életpálya minden szakaszában. A Euroguidance Pályatanácsadói Díj olyan szakemberek munkáját díjazza, akik valami figyelemre méltót, másokkal is megoszthatót hoztak létre a szakterületen. A rendezvény célja, hogy az összegyűjtött jógyakorlatok megosztásra kerüljenek a szakemberek körében, továbbá hogy minden érintett támogatást, motivációt meríthessen további szakmai munkájukhoz.

Karvázy Eszter az NSZFH nemzetközi csoportjának vezetője és a Euroguidance projekt menedzsere bemutatta a pályázati felhívást és a beérkezett pályázatok jellemzőit. Elmondta, hogy az idei pályázatokat felnőttek és fiatalok szóló jógyakorlatok kategóriában lehetett beadni, elbírálásukkor pedig az alábbi szempontokat vették figyelembe:

  • tanácsadási szolgáltatáshoz kapcsolódik,
  • újszerű módszer, eszköz,
  • utóbbi 2 évnél nem régebbi,
  • könnyen transzferálható,
  • nem túl költséges,
  • európai prioritásokhoz kapcsolódik.

A pályázatok több mint fele fiataloknak szóló jógyakorlatot mutatott be, kisebb részben kerültek beadásra felnőttek pályaorientációjára és tanácsadási szolgáltatásaira irányuló projektek. A pályázatok nagy százaléka digitális tartalmakat, vagy digitális szolgáltatást foglalt magába. Magas számban jelentek meg a pszichológiai támogatást és a mentális egészséget célzó gyakorlatok, illetve legtöbbjük konkrét foglalkozás, szakma bemutatására irányult.

A rendezvényen a Euroguidance nemzetközi hálózata is aktívan részt vett. A résztvevők megismerkedhettek a lett és cseh Euroguidance Pályatanácsadói Díjjal, illetve Szlovákiából egy nyertes pályázó mutatta be komplex pályaorientációs szolgáltatását.

A díjak átadására ünnepélyes keretek között került sor. A nyertes hat pályázó videóüzenetben mutatkozhatott be a közönségnek.

Az első, második és harmadik helyezettek mindkét kategóriában értékes MediaMarkt utalványokat nyertek egy-egy emlékplakett kíséretében, a különdíjazottak pedig nívós társasjátékcsomagot kaphattak kézhez.

A rendezvény zárásakor Karvázy Eszter felhívta a figyelmet arra, hogy a díjak mellett a pályamunkákban szereplő jó gyakorlatoknak megjelenést biztosítanak a projekt hazai és nemzetközi eseményein a következő 2 évben. E mellett a nyertes és különdíjas pályázatok megjelennek a magyar és angol nyelvű kiadványban, valamint a Euroguidance Hálózat nemzetközi weboldalán angol nyelven, így a pályázat eredményei a nemzetközi térben is elérhetőek.

Előadások

A magyar Euroguidance Pályatanácsadói Díj 2024-ben (magyar nyelvű)

A lett Euroguidance Pályatanácsadói Díj 2024-ben (angol nyelvű)

A cseh Euroguidance Pályatanácsadói Díj 2024-ben (angol nyelvű)

Szlovák komplex pályaorientációs jógyakorlat (angol nyelvű)

Videók

Élet – pálya – tervezés egy életen át! – pályaorientációs podcast-sorozat

A Pécs-Baranyai Kereskedelmi és Iparkamara 9 részes pályaorientációs podcast-sorozata abban kíván segíteni a pályaválasztási döntés előtt állóknak, a szülőknek, pedagógusoknak, hogy könnyen emészthető, áttekinthető formában adjon képet a pályaválasztási kérdéseket meghatározó külső és belső tényezőkről, a lehetőségekről, illetve rálátást biztosítson arra, mi minden befolyásolja a továbbtanulást, a karriertervezést és -újratervezést.

Fel(vi)hangoló 2024

A Fel(vi)hangoló egy mentálhigiénés segítő program, amelyben a középiskolai felvételi eljárás időszakában heti rendszerességgel több hónapon keresztül, tematikusan felépített foglalkozásokon egy időben dolgoznak a diákokkal és szüleikkel. A foglalkozások a fiatalokat a „hogyan?” és a „merre tovább?” kérdéseiben, a szüleiket pedig a „hogyan legyek jó támasza a gyermekemnek?” kérdéskörben segítik a felvételi eljárással kapcsolatban felmerülő dilemmákra megfelelő válaszok, hiteles információk megtalálásában.

Interaktív önismereti foglalkozás gimnazisták számára: kibontakozó felnőttkor és kapunyitás

A program részeként a kar életpálya-tanácsadó pszichológusa, illetve pszichológia mesterszakos kortárs segítők tartanak interaktív önismereti foglalkozásokat gimnazisták számára. A foglalkozásokon pszichológiai perspektívából közelítik meg a pályaorientációt, kurrens háttértudást, pszichoedukációt nyújtva a fiataloknak, bemutatva a kibontakozó felnőttkor fejlődéslélektani időszakát, a kapunyitási krízis és a döntéshozás kihívásait, valamint a reziliencia fontosságát.

Online eszközök a pályaorientációs munkában – A PÁVA applikáció bemutatása

A PÁVA (PÁlyaVálasztásiApplikáció) az általános iskolás és középiskolás korosztály számára készített, okoskészülékre ingyenesen letölthető applikáció, amellyel különböző pályaorientációt segítő játékokat lehet kipróbálni. A játékok célja elsősorban a pályaismeret bővítése, illetve a továbbtanulással kapcsolatos információk átadása.

„Szakma-Túra” – technika órák a szakképzésben

A „Szakma-Túra” projekt keretében a 7. évfolyamos diákok technika oktatását egészítik ki technika tanórákkal, kreatív foglalkozásokkal. A tanulók csoportosan ellátogatnak egy-egy napra a Székesfehérvári Szakképzési Centrum intézményeibe, ahol megismerhetik az ott elsajátítható szakmákat. A program segít abban, hogy hetedikesek érdeklődési területei letisztuljanak, rájöjjenek mit szeretnének jobban megismerni, így a későbbiekben már az érdeklődésüknek megfelelő pályák felé orientálódhatnak.

Online pályaorientációs tananyagrendszer bevezetése a fenntarthatóság és környezetvédelem témájához kapcsolódóan

A Miénk a Pálya Alapítvány célja egy olyan ingyenesen elérhető videósorozat, online tudástár létrehozása volt, amely segítségével minél több fiatal megismerheti azokat a fenntarthatóság és környezetvédelem témájához kapcsolódó pályalehetőségeket, amelyek hosszú távon vonzók lehetnek számukra. A kifejlesztett tananyagrendszer a fiatal pályaválasztók tartalomfogyasztási szokásait is figyelembe veszi, és az összegyűjtött pályaismereti tudást az általuk használt média csatornákon keresztül is eljuttatja hozzájuk.

Kiadványok

Euroguidance Pályatanácsadói Díj 2024 (magyarul)

Euroguidance Pályatanácsadói Díj 2024 (angolul)

További bejegyzéseink