
A tanulási, munkavállalási, önkéntes vagy egyéb célú mobilitási tanácsadásban dolgozó szakemberek számára izgalmas és innovatív szakmai műhelyre került sor 2025. április 29-én Budapesten. Az esemény célja az volt, hogy a tanulási, munkavállalási, önkéntes vagy egyéb célú mobilitási tanácsadásban dolgozó szakembereknek kézzelfogható, a mindennapi munkájukban hasznosítható nemformális segédeszközöket ismerjenek meg és próbálhassanak ki, amelyekkel hatékonyabban támogathatják a fiatalok pályaválasztását és készségfejlődését.


A szakmai műhelynapot az Európai Bizottság támogatásával működő Euroguidance, EPALE, AL Agenda, EQAVET, Eurodesk, EURES, Etwinning, Eurydice és Europass hálózatok, valamint az EKKR Nemzeti Koordinációs Pont magyarországi képviselői szervezték. A rendezvényre a Nemzeti Szakképzési és Felnőttképzési Hivatalban került sor. A nap folyamán párhuzamosan zajlott a társasjátékok bemutatása. A résztvevők nem csupán megismerhették a játékokat, hanem ki is próbálhatták azokat, így első kézből tapasztalhatták meg a bennük rejlő lehetőségeket. A bemutatott játékok többnyire a fiatal felnőtt korosztály megszólítását célozzák. Amellett, hogy információt nyújtanak, támogatják a fiatalok pályaválasztási döntéseit, valamint a különböző készségek fejlesztését.


A workshop keretében az alábbi hét, pályaorientációt segítő társasjáték került bemutatásra és kipróbálásra:
Az Én utam

A Euroguidance projekt keretében készült játékot Rákóczi Emese előadásában ismerhették meg a résztvevők. “Az Én utam” társasjáték célja, hogy segítse a fiatalokat a döntéshozatali készségek, valamint a stratégiai és kritikus gondolkodás gyakorlásában. A játék során a szereplők nem csak a saját pályaútjukat kísérhetik figyelemmel, hanem más résztvevőkét is. A játék befejezése után a szereplők beszélgetéseket folytathatnak, amelyek során áttekinthetik a játék menetét, valamint megoszthatják egymással tapasztalataikat.
Find your path!

Az Eurodesk partnerszervezet, a Fiatalok a részvételért Egyesület által fejlesztett játékot László Miklós mutatta be. A játék célja, hogy megmutassa, milyen aktív állampolgárnak lenni, aki hatással tud lenni a világra. A résztvevők választhatnak küldetéseket, közösen megkereshetik a kihívások megoldásához vezető utat. A játék és a kalandok során olyan életképes ötletek is napvilágot láthatnak, amelyek az osztályokban, kisebb-nagyobb közösségekben vagy településeken is megvalósíthatók lehetnek.
Eurodesk Board Game

Pravetz Beáta, az Eurodesk Magyarország munkatársa a nemzetközi lehetőségeket és Európát bemutató ismeretterjesztő társasjátékot próbálta ki a résztvevőkkel. A Time to Move: Adventures in Europe egy olyan ismeretterjesztő társasjáték, amelynek során a játékosok bebarangolhatják Európát, bővíthetik ismereteiket más kultúrákról, és felfedezhetik a különböző Uniós programok nyújtotta lehetőségeket.
A változás benned van... Te benne vagy?

Balogh Edit, a szegedi Talentum Alapítvány elnöke az önkéntesség népszerűsítését célzó játékot mutatta be. A játék nem egy önmagában álló társasjáték, hanem egy folyamatba ágyazott, tanító jellegű játék, amely köré a hatás elérése miatt javasolt egy feldolgozó foglalkozást szervezni. A játék mellé készült egy módszertani ajánlás is, ami nemcsak a játék levezetését tárgyalja, hanem bemutatja a teljes feldolgozási folyamatot. A társasjáték használatát ajánlják azoknak az ifjúságsegítőknek, pedagógusoknak, oktatóknak, tanácsadóknak, kortárs segítőknek, önkéntes koordinátoroknak, akik fiatalokkal foglalkoznak, és szeretnék célcsoportjukat önkéntes tevékenységre motiválni.
Munkára fel!

Jakubinyi László, a Szimbiózis Alapítvány elnöke a speciális szükségletű diákok munkára való felkészítését segítő játékot ismertette meg a résztvevőkkel. A 6 modult és 24 témát felölelő játék segítségével a fiatalok reális énképet kapnak meglévő képességeikről és készségeikről, illetve útmutatást ad a játék azokról a fejlesztendő területekről, amelyek szükségesek a sikeres munkavállaláshoz. Az eszközt elsősorban a fogyatékossággal élő és hátrányos helyzetű diákokat oktató iskoláknak, segítő szakembereknek, munkaerőpiaci szolgáltatóknak és pályaválasztási tanácsadást és foglalkozási rehabilitációs szolgáltatást nyújtó szakembereknek ajánlják
Online szabadulószoba játékok


Kispál Gyöngyivel az Eurodesk által fejlesztett “Kalandok Berlinben” és “Rejtélyek Rigában” című online szabadulószoba játékokat próbálhatták ki a résztvevők, amelyek az európai mobilitási lehetőségeket népszerűsítik. A játék során a résztvevők megismerkednek az Eurodesk szolgáltatásaival, valamint információkat kapnak a fiataloknak szóló európai mobilitási lehetőségekről. A játék több nyelven (köztük magyarul és angolul is) játszható.
A társasjátékok bemutatását segítő prezentációkat itt érheti el.
A rendezvényen készült képek galériája: