Making skills count

A “Making Skills Count Conference” a 2023. június 8-9. között megrendezésre kerülő készségek európai éve egyik kiemelt eseménye volt. A konferencián európai politikai döntéshozók, szakértők és stakeholderek vettek részt, hogy különböző kontextusokban számba vegyék a készségek jelentőségét. Az eseményen izgalmas viták, inspiráló beszédek és gondolatébresztő panelek világították meg a készségek fontosságát a gazdasági növekedés és a társadalmi jólét előmozdításában.

A konferenciát Nicolas Schmit, az Európai Bizottság foglalkoztatásért és szociális ügyekért felelős biztosa nyitotta meg, aki kiemelte az Európában tapasztalható sürgető készséghiányt, többek között az informatikai szakemberek, a vendéglátás és az egészségügyi területeken. Hangsúlyozta, hogy a vállalatoknak be kell fektetniük a munkaerőbe, és támogató intézkedéseket sürgetett a készséghiány és a készségek kihasználatlanságának kezelésére. Hangsúlyozta továbbá a politikai képviselők és a társadalom felelősségét abban, hogy a mintegy 8 millió fiatal él az Európai Unióban, aki nem tanul és nem is dolgozik. Elmondta, hogy bízik abban, hogy a készségek európai éve felhívja a figyelmet az emberekbe való befektetés fontosságára Európa további jóléte érdekében.

Az első panel a „Skills First” – a készségek előnyben – megközelítésre fókuszált. Ez a megközelítés az üres álláshelyek betöltésére összpontosít, és inkább a készségekre, mint a hivatalos képesítésekre vagy munkakörökre támaszkodik. A közelmúltban ez a megközelítés egyre nagyobb teret nyert a munkaerő-felvétel és a tehetséggondozás terén. Az Európai Unió már évek óta támogatja az ilyen megközelítéseket a készségpolitikai programja és támogató eszközei révén.

A munkaadók, a szociális partnerek és a különböző hatóságok plenáris panelbeszélgetések és műhelymunkák keretében próbáltak válasz keresni a következő kérdésekre”. Miért fontosak a készségek? Hogyan hatnak egymásra a készség- és képesítési szakpolitikák? Mindkettő jól együttműködik-e a vállalati emberi erőforrás gyakorlatokkal, amelyek kezdik előnyben részesíteni a “skills first” megközelítéseket? Hogyan tudjuk a legjobban támogatni az embereket abban, hogy “megfelelően képzettek” legyenek? Készen áll-e mindenki arra, hogy úgy beszéljen a készségeiről, hogy az a munkaerő-felvétel szempontjából is működjön, és hogyan tudjuk ezt támogatni?

Az első nap utolsó panelbeszélgetése, amelyet Jürgen Schiebel, a Cedefop igazgatója vezetett, a munkahelyi képzés értékelésének és ösztönzésének stratégiáit vizsgálta. A vita középpontjában az állt, hogy a vállalati beszámolók és a pénzügyi elszámolások hogyan segíthetik elő a kultúraváltást, hogy a munkatársak képzését ne költségként, hanem befektetésként tekintsék. A résztvevők azt is megvizsgálták, hogy a vállalatok hogyan integrálhatják a képzést a stratégiai szervezeti irányításba.

A program és a teljes online rendezvény linkje az esemény honlapján található.

További bejegyzéseink